Při sondách v roce 2015 byly tedy objeveny originální kříže v lodi u kazatelny, křtitelnice a v presbytáři (kněžišti). Během restaurování bylo zjištěno, že uprostřed křížů na místě pomazáni je do zdi vloženo dřívko a okolí bylo pozlaceno (snad pozůstatky ještě mladších křížů?). Kříže pak byly odborně očištěny od nánosů barev a prachu, vytmeleny a barevně retušovány temperovými barvami. Blízké okolí křížů zůstalo v původní barevnosti. Byly restaurovány 2 kříže a 1 zůstal v presbytáři jako torzo (podle finančních možností farnosti se příští rok zrestauruje i s protilehlým křížem v kněžišti).
Poté byly kříže okopírovány a přeneseny na nově vymalované stěny kostela na čtyřech místech – pod kůrem a pod křížovou cestou. Všechny kříže byly uprostřed pozlaceny pravým karátovým zlatem.
Restaurování provedli i přes nepříznivé podmínky v kostele v lednu a v únoru 2016 Mgr. Robert a Ludmila Zálešákovi, akad. malíři a restaurátoři z Bánova a oprava stála 25.000,- Kč.
Církev byla vždy přesvědčena, že patří k jejím základním povinnostem shromažďovat lidi a jejich ústy velebit Boha. Bohopoctu konáme hlavně v kostelích, které jsou k tomu zvlášť posvěceny – v nich zpíváme Bohu chválu a vyznáváme jeho moc před celým světem. Je pro nás ctí, že můžeme k hlasu všeho stvoření přidat i svůj vlastní hlas. Obnovené kříže v zašovském kostele jsou trvalým svědectvím o tom, že kostel má sloužit oslavě Boha.
P. Jiří Polášek
|